2021 $250 Pure Gold Coin - Bold Bison Reverse (1)
2021 $250 Pure Gold Coin - Bold Bison Reverse (1)

press to zoom

press to zoom

press to zoom
2021 $250 Pure Gold Coin - Bold Bison Reverse (1)
2021 $250 Pure Gold Coin - Bold Bison Reverse (1)

press to zoom
1/4

BIZON AMERICKÝ VE VYSOKÉM RELIÉFU

Kov:                                        zlato
Hmotnost:                         63.270 Oz

Ryzost:                               999,9/1000
Nominální hodnota:        250 CAD
Průměr:                             36.00 mm
Mincovna:                         Kanadská královská mincovna
Limitace:                            250 ks
  • Instagram

Proč je tato mince výjimečná?

Po předešlé vyprodané emise z roku 2020, která nesla motiv orla se Kanadská královská mincovna rozhodla pro motiv neméně impozantního zvířete kanadské divočiny, a to bizona.

Mince je opět zpracována do vysokého reliéfu a dává tak vyniknou detailům motivu, který z mince vystupuje. Ražba mince je do ryzího zlata (999,9/1000) a limitace činí pouhých 250 kusů. Tak jako u předešlé emise se očekává obrovský zájem.

 

Kanadská královská mincovna dodává minci v elegantním ochranným balení společně s certifikátem autentičnosti, který potvrzuje všechny uvedené parametry. Mincovna razí kromě oběhových mincí, právě sběratelské mince – jednu z nich Vám právě představujeme. Samotná historie mincovny sahá až do roku 1908, kdy započala ražba na kanadském území. Prvních 50 let kanadského mincovnictví byly totiž kanadské mince raženy v Londýně.

Bizon nebo byvol

Bizoni jsou sudokopytníci z čeledi Bovidae. V Severní Americe existují dva poddruhy bizonů: bizon planí (Bison bison bison) a bizon lesní (Bison bison athabascae). Historicky obýval bizon planí především velké pláně střední Severní Ameriky, zatímco bizon lesní žil dále na sever, od Aljašky až po Yukon a severozápadní území a v severních částech Britské Kolumbie, Alberty a Saskatchewanu.

 

Před příchodem Evropanů se odhadovalo, že počet bizonů z plání dosahoval 30 milionů a bizonů lesních 170 000. Vlivem evropské kolonizace došlo k rychlému vyhubení severoamerického bizona. Koncem 19. století již bizoni planí v Kanadě neexistovali a bizoni lesní čítali pouze 200 kusů. Úsilím o zachování bizonů v Kanadě i ve Spojených státech se podařilo udržet populaci tohoto impozantního zvířete na severních pláních v Severní Americe mezi 350 000 a 400 000 a bizona lesního mezi 5 000 a 7 000 jedinci.

Název „bizon“ je odvozen z latiny a znamená „divoký vůl“. Může pocházet z pobaltské oblasti, což znamená „páchnoucí zvíře“, odkazující na vůni býků v období rozmnožování.

 

Existuje několik teorií o původu použití výrazu „buvol“. Předpokládá se, že když Evropané původně dorazili do Severní Ameriky, viděli druh, který se podobal buvolům Afriky a Asie, a označovali bizona jako buvola. Jiní naznačují, že název je odvozen z francouzského slova bœuf, což také znamená vůl nebo býček.

 

Navzdory technickému použití slova lidé používali výraz buvol při označování severoamerického bizona stovky let a v důsledku toho je s názvem spojena dlouhá kulturní tradice. Pro mnoho domorodých národů zůstává buvol volbou. Obecně platí, že buvol se často používá v kulturním kontextu, zatímco bizon se používá ve vědeckém kontextu.

press to zoom

press to zoom
1/1

Obr.: Bizon ve svém přirozeném prostředí

Vývoj a reprodukce

Během pleistocénu (před 11 700 až 2,6 miliony lety) došlo v severních oblastech Severní Ameriky k rozšíření ledovců Laurentide a Cordilleran, poté k ústupu, následně k opětovnému rozšíření a následnému ústupu. Když tyto ledovce ustoupily, oblast exponované země, označovaná jako Beringia, spojila Sibiř se Severní Amerikou.

 

V období ústupu ledovců byl v oblasti na východ od Skalistých hor od Yukonu až po střední Severní Ameriku vystaven koridor bez ledu a mnoho různých druhů se po této trase stěhovalo na jih. Mezi nimi byli první bizoni, kteří kolonizovali nová stanoviště dnešní Kanady a USA. Když ledovce znovu zavřely migrační trasy, účinně uzavřely pohyb zvířat, které byly izolovány. Zubr, který se dostal na jih, dále vzkvétal v centrálních Velkých pláních, zatímco ti na severu od ledovce se nadále vyvíjeli, ale po jiné linii. Poté, když vlna ledu znovu ustoupila, různé druhy bizonů se navzájem střetly, pokřížily a vynořily se nové druhy.

Bizoni jsou bažinatá dravá zvířata, které si vyvinuli reprodukční cyklus, který ve velmi krátkém časovém období zaplavuje krajinu mláďaty. Období rozmnožování bizonů nebo říje se pohybuje mezi 15. červencem a 15. srpnem. Po březosti trvající něco přes 9 měsíců rodí samice od konce dubna do poloviny června.

 

Samice bizoních telat se rodí s hmotností asi 16–18 kg, samci těžší - 20–23 kg. Růst mláďat je rychlý, telata od narození do začátku zimy přibírají více než jeden kilogram denně. V drsných zimních měsících se naopak růst zpomaluje, ale s novou trávou na jaře se opět zrychlí.

 

Samice se obvykle rozmnožují během druhého léta, přičemž první tele porodí ve třech letech. Za zralé jsou považovány po čtyřech letech a budou nadále produkovat tele každý rok, dokud nedosáhnou přibližně 15 let. Jsou dlouhověké – se záznamů o pláních bizonech vyplývá, že jejích věk dosahuje až 40 let.

 

Jakmile je býkovi asi 8 let, stane se dominantním chovným býkem a bude chovným až do svých středních let. Býci trpí vyšší úmrtností než krávy, a to částečně kvůli bojům v období říje. Výsledkem je, že většina býků se nedožije věku 20 let.

 

Bizoni lesní mají stejný věk chovu a březost jako bizoni planí, ale kvůli vyšší zeměpisné šířce se říje zpožďuje o jeden až dva týdny, aby odpovídala vrcholu produkce pícnin. Na rozdíl od bizonů rovinatých, kde by se během říje vytvořila stotisícová stáda, žijí bizoni lesní v menších a izolovanějších stádech. V důsledku toho je konkurence mezi soupeřícími samci snížena a bitvy na život a na smrt jsou méně časté.

Motiv bizona - American Buffalo

American Buffalo.jpeg

Mince Buffalo, známé také jako zlatý Buffalo byly poprvé nabídnuty veřejnosti Spojených států amerických v roce 2006. Buffalo mince navázali motivem na oblíbený design 5centové „Buffalo Nickel" nebo také „Indian Head" (emitované poprvé v roce 1913) a svou přezdívku získali právě na základě amerického bizona, který je vyobrazen na reverzu mince. Ražba mincí do ryzího zlata pro veřejnost se právě v tomto případě uskutečnila vůbec poprvé. Americká vláda chtěla tímto způsobem konkurovat ostatním investičním mincím, které se razily na různých místech po světě. Zajímavostí je, že autorem motivu původní 5centové mince je James Earle Fraser, který byl žákem slavného Augusta Saint-Gaudens.

Mohlo by Vás zajímat

To play, press and hold the enter key. To stop, release the enter key.

press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom