press to zoom

press to zoom

press to zoom

press to zoom
1/4

MÝTICKÝ ZVÍŘATA - JEDNOROŽEC

Kov:                                     zlato
Hmotnost:                         5 Oz

Ryzost:                                999,9/1000
Kvalita:                               Proof
Nominální hodnota:        500 AUD
Průměr:                              50.80 mm
Tloušťka:                            5.90 mm
Limitace:                            50 ks
  • Instagram

Mýtický jednorožec

Jednorožec je okouzlující mýtické stvoření, které existuje v legendách především od starověku. S přibývajícími příběhy a spekulacemi o nepolapitelném tvorovi, se věřilo, že schopnost jednorožce procházet mezi světy znamená, že je nemožné ho chytit. Jeho nejpozoruhodnější rys se stal tématem zvláštního zájmu – ti, kteří pili z jeho rohu, byli prý imunní vůči chorobám a jedu.

 

Australská mincovna v Perthu emitovala pouze 50 kusů s motivem bájného zvířete a důkaz o oblibě motivu jednorožce značí také fakt, že jsou již všechny emise vyprodány! Mince je ražená do 5 uncí ryzího zlata a na rubu znázorňuje motiv v podobě koně s jedním spirálovitým rohem na čele. Vedle hlavního motivu zvířete je umístěn měsíc a nápis

„MYTHICAL CREATURES UNICORN“ společně se značkou mincovny „P“ (značka mincovny Perth Mint). Tato krásná emise je prezentována v dřevěné kazetě společně s číslovaným certifikátem autentičnosti.

Hystorické zmínky o jednorožci 

Jednorožce zmiňují ve svých dílech již antičtí autoři – například řecký lékař Ktésias (5. st. př.nl) uvádí, že roh "monokerosa" má léčivé a magické účinky. Zjevení jednorožce bylo také prognózou Konfuciova odchodu ze světa ve věku 73 let, ve kterém upadly tradiční hodnoty.

 

Nejvíce zmínek pochází z evropského středověku, kde patřil mezi nejtypičtější mýtické bytosti. Jednorožec - "unicornus" byl pokládán za mimořádně vzácné zvíře. Jeho roh byl symbolem nepřemožitelné síly. Pokud se z něj někdo napil, ochránilo ho to před jedem a epilepsií. Obecně byl považován za účinnou ochranu před jedy, proto se velmi dlouho symbol jednorožce nacházel v mnoha lékárnách.

press to zoom

press to zoom
1/1

Obr.: Vyobrazení jednorožce ve středověku

V následujících stoletích získával jednorožec také náboženské konotace v křesťanské církvi jako symbol čistoty a milosti, někdy používán jako alegorie pro Krista. V průběhu 3. století n. l. alexandrijský učenci překládající Starý zákon z hebrejštiny do řečtiny nahradili hebrejské slovo re êm, což znamená divoký vůl, řeckým slovem Monoceros. Díky tomuto překladu se slovo "jednorožec" vyskytuje v některých anglických překladech Bible, včetně Bible krále Jakuba, často s odkazem na sílu a dravost.

 

V poezii trubadurů byl symbolem rytířské lásky. Středověké příběhy popisují jednorožce jako bojovníka vzbuzujícího hrůzu. Jediný, kdo ho dokáže chytit, je čistá dívka, ke které sám přiběhne, položí si hlavu do jejího klína a usne.

Vyobrazení jednorožce v heraldice

Jednorožec byl díky svému symbolismu častým motivem používaným i v heraldice. Stal se také symbolem královské příslušnosti, protože "svým rohem zahubí viníky", právě proto se stal erbovním zvířetem především v Anglii.

royal_coat_of_arms_of_the_kingdom_of_scotland.png

Obr.: Královský erb Skotska

Královský erb Skotska byl oficiálním erbem skotského krále od jeho přijetí ve 12. století. Na erbu jsou dva jednorožci a v heraldice je toto legendární zvíře nejlépe známé jako symbol Skotska. V keltské mytologii se říká, že skotský jednorožec symbolizuje statečnost, nevinnost, čistotu, léčivé síly, hrdost, inteligenci, radost a mužnost. Jednorožci se objevují v historii, umění a spisech mnoha různých zemí po mnoho staletí. Tolik, že někteří věří, že zvíře kdysi existovalo.

Mohlo by Vás zajímat

To play, press and hold the enter key. To stop, release the enter key.

press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom