kon
kon

Describe your image

press to zoom
kon2
kon2

Describe your image

press to zoom
kon4
kon4

Describe your image

press to zoom
kon
kon

Describe your image

press to zoom
1/4

KŮŇ VYKLÁDÁN RŮŽOVÝMI DIAMANTY

Kov:                                    zlato
Hmotnost:                        10 Oz

Ryzost:                               999,9/1000
Hmotnost diamantů:      2.76 ct
Nominální hodnota:        2 000 AUD
Průměr:                              61.00 mm
Tloušťka:                             17.50 mm
Limitace:                            8 ks
  • Instagram

Proč je tato mince výjimečná

Australská mincovna v Perthu emitovala další minci ze série nejznámějších zvířat, které jsou typické pro čínskou kulturu, a to minci věnovánu koni. Již v úvodu upozorníme na fakt, že všechny předešlé motivy (Fénix, Tygr a Drak) jsou momentálně již vyprodány, a to díky jedinečnému zpracování a extrémně limitované edici – 8 kusů pro celý svět!

 

Do zlaté mince o hmotnosti 10 uncí jsou zasazeny vzácné růžové diamanty ze světoznámého dolu Argyle (Austrálie). Motiv koně je osázen speciálně vybranými 169 diamanty barevnosti Fancy Intense, Vivid Pink a Purplish Pink (víc informací ohledně barevnosti těchto diamantů naleznete v našem článku ZDE) a jejich hmotnost činí dohromady 2,76 karátů. Dva zlatavě zabarvené diamanty navíc dominují v místech očích tohoto ušlechtilého zvířete.

 

Zájem o extrémně vzácné růžové diamanty vzrostl také poté, co byl důl v Argyle zavřen v listopadu roku 2020. Nejen tento fakt přidává na atraktivitě a sběratelské hodnotě minci, kterou Vám představujeme.

 

Každá mince je doprovázena číslovaným certifikátem pravosti a je dodávána v luxusním kufříku s dvojitými dveřmi zdobenými motivy z růžového zlata a dvěma dalšími růžovými diamanty z Argyle. Uvnitř se osvětlená mince neustále otáčí o 360 stupňů.

Růžové diamanty

Více než 90 procent světové nabídky přírodních růžových diamantů se vyrábí v celosvětově známém diamantovém dole v dole Argyle v západní Austrálii. Historicky byly také nalezeny v Indii, Jižní Africe, Kanadě, Rusku a Brazílii.

 

Je překvapivé, že méně než 1 % produkce dolu Argyle jsou ve skutečnosti růžové diamanty, což tyto diamanty činí nejvzácnějšími ze vzácných. To znamená, že na každý milion karátů surových diamantů vytěžených v Argyle je vhodný k prodeji pouze jeden karát růžových diamantů. Nabídka růžových diamantů je v průměru 1 karát a ročně se v aukci prodá celkem asi 40 až 50 karátů.

 

Místo obvyklé kimberlitové trubky, kde se nachází většina světových diamantů, jsou růžové diamanty v dole Argyle získávány ze sopečné lamproitové trubky.

Barevná škála růžových diamantů.jpeg

 Obr.: Barevná škála růžových diamantů (Zdroj:  www.capetowndiamondmuseum.org)

Růžové diamanty Argyle mají složitější strukturu než bílé diamanty a jejich leštění může trvat třikrát až čtyřikrát déle.

 

I když je známo, jak získávají barvu jiné přírodní fantazie barevných diamantů, existují pouze spekulace o tom, jak získají růžové diamanty. Jedna z teorií spočívá v tom, že svou barvu získávají strukturální vadou známou mezi vědci jako „plastická deformace“, což je situace, kdy je diamant vytlačen na zemský povrch a struktura diamantu se nějak změní, což způsobí deformaci. Tato chyba nutí kámen absorbovat světlo jinak a vyzařovat růžový odstín

 

Mezi nejcennější barevné diamanty patří růžové diamanty, které mohou stát až 20krát vyšší cenu než jejich bílý ekvivalent. Podle dolu Argyle může jeden karátový růžový diamant stát od 100 000 do 1 milionu dolarů. Cena bude záviset na intenzitě barvy, střihu, jasnosti a tvaru. Sekundární odstín může také výrazně změnit hodnotu a cenu. Například hnědý sekundární odstín je častější, a proto může vést k cenově dostupnějšímu růžovému kameni. Fialový růžový diamant však může mít vyšší cenu.

horses-430441_1920
horses-430441_1920

press to zoom
horses-430441_1920
horses-430441_1920

press to zoom
1/1

Symbolika koně

Koně mají v tradiční čínské kultuře velmi vysoké postavení. Tradiční čínský znak slova kůň (馬, mǎ) vypadá přesně jako stojící kůň.

 

Ve starověké Číně existovalo šest hlavních druhů domácích zvířat: kůň, dobytek, ovce, kuře, pes a prase. Kůň byl ten nejdůležitější. Představuje obraz odvahy, integrity, pracovitosti a síly. Kromě příspěvku k přepravě byl kůň také důležitou součástí vojenské síly.

 

Ve starověké čínské mytologii a legendě je Dračí kůň (龙马, lngng mǎ) kůň, který má hlavu a drápy draka, tělo má tvar koně a je pokryto dračími šupinami. Jako příznivý symbol je Dračí kůň považován za ducha Žluté řeky. Představuje energické duchy a étos čínských lidí.

 

Zajímavým faktem je, že koně přes 8 stop vysoký byli v Číně kdysi v armádě nazýváni „draci“. Ty mezi 6 a 8 stopami jsou klasifikovány jako „lai“ (klisna), zatímco koně do 6 let jsou považováni za běžné koně.

Mohlo by Vás zajímat

To play, press and hold the enter key. To stop, release the enter key.

press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom