Koi kapr mince_1
Koi kapr mince_1

press to zoom
Koi kapr mince_2
Koi kapr mince_2

press to zoom
Koi kapr mince_8
Koi kapr mince_8

press to zoom
Koi kapr mince_1
Koi kapr mince_1

press to zoom
1/8

KOI KAPŘI VYKLÁDÁNY DIAMANTY

Kov:                                        zlato
Hmotnost:                         10 OZ

Ryzost:                               999.9/1000
Kvalita:                                  Proof

Nominální hodnota:        2 500 AUD
Průměr:                              61.00 mm
Tloušťka:                             17 mm (společně s kapry Koi)

Mincovna:                          The Perth Mint
Limitace:                             8 ks
  • Instagram

Nejluxusnější výroční emise, kterou již pátým rokem emituje mincovna v Perthu (série známá jako „Masterpieces“), vděčí za svou uměleckou inspiraci zvířatům a mytologickým bytostem, které jsou významné v orientální kultuře. Stejně jako předešlé ražby – Fénix, Drak, Tygr a Kůň – je i letošní Koi mince s drahokamy vyražena do 10 uncí ryzího zlata v Proof kvalitě. Trojrozměrné znázornění dvou koi kaprů dává vyniknout vsazeným diamantům a limitace této impozantní mince činí pouhých osm kusů – toto číslo je ve východní kultuře považováno za obzvlášť šťastné.

 

Koi kapři – synonymum harmonie a štěstí – jsou silně spjaty s bohatstvím a prosperitou. Vyobrazení je zachycuje plovoucí mezi lotosovými květy – symbol čistoty a elegance. Horní koi kapr je z 18karátového růžového zlata a je v něm zasazeno 78 růžových diamantů z dolu v Argyle, zatímco spodního koi kapra z 18karátového bílého zlata zdobí 80 třpytivých bílých diamantů. Čtyři zlaté diamanty Argyle představují oči ryb. Součástí návrhu jsou také čínské znaky pro „Koi kapry“ a značka mincovny „P“ (The Perth Mint), která je symbolem ražební dokonalosti od roku 1899.

 

Každá mince je doplněna číslovaným certifikátem autentičnosti a je prezentována v luxusní skříňce s dvojitými dvířky zdobenými motivy růžového zlata a dvěma dalšími růžovými diamanty Argyle. Uvnitř se osvětlená mince nepřetržitě otáčí pro vyniknutí stylu a propracovanosti.

Kapr Koi

První písemné zmínky o ozdobné formě kaprů pocházejí z Číny a jsou staré více než 2000 let. Posléze se jejich chov rozšířil i do Japonska, kde získali své současné jméno, tedy brokátový kapr – japonsky nishikigoi nebo zkráceně koi. Kapr se stal ozdobou jezírek a bývá nazýván králem zahradního jezírka.

Koi kapři
Koi kapři

press to zoom
Koi kapři
Koi kapři

press to zoom
1/1

Na světě není žádný jiný druh ryby, která dosahuje tolika barevných kombinací, kterých je dosaženo křížením. Tomu se věnuje většina předních japonských chovatelů. První mutací byla červená barva, následovala další zbarvení, která známe z dnešní doby a staly se nositeli různých vlastností. Koi kapr zlaté barvy je například spojován s bohatstvím a štěstím, černý přináší pracovní úspěchy a červeno-bílá kombinace reprezentuje životní změnu a transformaci.

 

Mnohé z atributů koi kaprů symbolizují několik lekcí a dokonce zkoušek, s nimiž se jedinci v životě často setkávají. Koi kapr má silnou a energickou životní sílu, což se projevuje schopností plavat proti proudu. Některé z duchovních významů a vlastností kaprů koi zahrnují: štěstí, úspěch, prosperita, dlouhověkost, odvaha, ctižádost a vytrvalost.

 

Oblíbenost kaprů koi u Japonců dosahuje takových rozměrů, že se pravidelně organizují dražby. V roku 2018 byl 101 centimetrů dlouhý exemplář vydražen za úctyhodných 1,5 milión EUR.

Legenda o vodopádu a kaprech Koi

Legenda říká, že kdysi dávno byla ve Žluté řece v Číně hojnost zlatých koi kaprů. Ti se rozhodly vydat proti proudu a budovat svou sílu a vytrvalost. Díky jejich zlatému odstínu se řeka třpytila, jako by byla zlatá.

 

V polovině cesty proti proudu došli k velkému vodopádu, nemožné výšky, kterou nebylo možné překonat. Tento vodopád je známý jako „Dračí brána“ v provincii Hunan. Většina koi kaprů se obrátila zpět a šla s proudem zpět na bezpečnější půdu. Někteří však zůstali a pokusili se skočit a překonat vodopád. Dostali se do poloviny, ale poté, co ztratili hybnost a energii, se vrátili zpět po proudu.

 

Mohlo by Vás zajímat

To play, press and hold the enter key. To stop, release the enter key.

press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
Legenda o kapru koi a vodopádu.jpg

Duchové řeky sledovali úsilí koi kaprů a dělali si z nich legraci, protože jim to připadalo zábavné. Takto to pokračovalo sto let – skupina koi kaprů pokračovala ve snaze zdolat vodopád, ale vždy se zastavila přesně u vodopádu. Při každém pokusu se rybám dařilo dostat dále, získávali techniku ​​a sílu každý svým pokusem.

 

Duchové si ale z koi kaprů dál dělali legraci, protože věděli, že dostat se přes vodopádu je nemožné.

Jeden koi kapr zkusil jinou strategii. Klesl na dno řeky, zvýšil rychlost, jak jen mohl, a vyskočil z vody. Plaval po stěnách vodopádu, jak jen to šlo a podařilo se mu dostat na vrchol vodopádu a pokračovat v plavání proti proudu.

 

Duchové byli ohromeni při sledování této scény, kdy koi kapři uspěli v nemožném. S vědomím mnoha pokusů, které koi v průběhu let vyzkoušeli, duchové proměnili koi ve zlatého draka jako odměnu za jeho úspěch. V čínské kultuře je zlatý drak konečným symbolem moci a síly. Podle této populární bajky je také vodopád známý jako Dračí brána.