Rok Tygra_reverz
Rok Tygra_reverz

press to zoom
Rok Tygra_averz
Rok Tygra_averz

press to zoom
Rok Tygra_balení
Rok Tygra_balení

press to zoom
Rok Tygra_reverz
Rok Tygra_reverz

press to zoom
1/5

ROK TYGRA

Kov:                                        zlato
Hmotnost:                         156,3 g

Ryzost:                               999/1000
Kvalita:                                  Proof

Nominální hodnota:        500 GBP
Průměr:                              50.00 mm
Mincovna:                         Britská královská mincovna
Limitace:                            128 ks
  • Instagram

Pro Ty z Vás, kteří se moderní numismatice věnují delší dobu neuniklo, že mnohé mincovny zařadily do svého portfolia motiv lunárního kalendáře, který se stal mezi sběrateli nesmírně oblíbeným. Nejdelší tradici v ražbě lunární série nese mincovna v Perthu, která v roce 2020 započala již třetí řadu s novými dizajny zvířat z lunárního kalendáře.

 

Britská královská mincovna má pro své sběratele také svou sérii. Na averzu návrhu se podílel Jody Clark a na reverzu tvůrce David Lawrence. Minci s tematikou k roku Tygra vyrazila mincovna v několika specifikacích. V následujícím článku Vám představujeme ražbu do 5 uncí zlata té nejvyšší ryzosti (999,9/1000). Nominální hodnota mince je 500 GBP a její limitace je pouhých 128 kusů. Tak jak to u sběratelských emisích bývá, i tato je balena v elegantní dřevěné etuji společně s číslovaným certifikátem autentičnosti.

Čínský nový rok a legenda ke vzniku lunárního kalendáře

Samotný čínský Nový rok má kořeny v oslavách jara a už od nepaměti je spojován se začátkem příprav na nové vegetační období. Původním smyslem kalendáře byla totiž snaha usnadnit zemědělství. Kalendář popisoval období dešťů, období hmyzu nebo také počátek zimy. Lidé tak snáze věděli, kdy mají obdělávat půdu a zasít semena. Kromě zemědělského přínosu měl ale starověký čínský kalendář i náboženský, dynastický a společenský význam.

 

Ve zvěrokruhu existuje 12 znamení v následujícím pořadí: krysa, vůl, tygr, králík, drak, had, kůň, koza, opice, kohout, pes a prase. Každé znamení je pojmenováno po zvířeti a každé zvíře má své vlastní jedinečné vlastnosti.

 

Víte, proč je 12 zvířat čínského zvěrokruhu ve výše uvedené sekvenci? Následující legenda odhaluje důvody a některé vlastnosti těchto 12 zvířat.

 

Velice dávno neexistoval žádný čínský zvěrokruh. Jadeitový císař chtěl vybrat 12 zvířat, která budou jeho strážci. Poslal do lidského světa nesmrtelnou bytost, aby šířila zprávu, že čím dříve někdo projde Nebeskou bránou, tím lepší bude mít hodnost. 

press to zoom

press to zoom
1/1

Prvním zvířetem byla krysa, která vstala velmi brzy. Cestou k bráně narazila na řeku. Kvůli rychlému proudu tam ale musela zastavit. Po dlouhém čekání si krysa všimla buvole, který se chystal překročit řeku, a rychle skočila buvolovi do ucha.

 

Pilnému Buvolovi to vůbec nevadilo a prostě pokračoval. Po překročení řeky se hnal směrem k paláci Jadeitového císaře. Náhle ale krysa vyskočila buvolovi z ucha a vrhla se k nohám císaře. Krysa tímto způsobem vyhrála první místo a buvol byl druhý.

 

Tygr a králík skončili třetí a čtvrtí, protože oba jsou rychlí a soutěživí, ale tygr byl rychlejší. (Králík se dostal přes řeku skákáním na nášlapné kameny a plovoucí kládu.)

 

Drak se stal pátým zvířetem a had obsadil šesté místo. Následovány byly koněm a kozou. Oba byly velice skromní a milí a každý pustil toho druhého jako prvního. Jadeitový císař viděl, jak jsou k sebe uctiví, a zařadil je na sedmé a osmé místo.

 

Opice byla hodně pozadu. Ale skákala mezi stromy a kameny a doháněla je, aby se stala devátou v pořadí. Poslední byli kohout, pes a prase. A tak se těchto 12 zvířat stalo strážci Nebeské brány.

tiger-gd7673c920_1920
tiger-gd7673c920_1920

press to zoom
tiger-gd7673c920_1920
tiger-gd7673c920_1920

press to zoom
1/1

Rok Tygra

Čínský lunární Nový rok začíná 1. února 2022 a zahajuje sezónu Jarních slavností, které končí o patnáct dní později večer Slavností luceren. Rok 2022 je rokem vodního tygra. Čínský zvěrokruh se otáčí 12letým cyklem zvířat a tradičních pěti prvků: dřeva, ohně, země, kovu a vody. Tygr zahajuje třetí rok 12letého cyklu, který následuje po roce Buvola. Tradiční čínská metoda počítání let, pocházející již z roku 1000 př. n. l., je založena na šedesátileté rotaci planety Jupiter (známé jako „roční hvězda“) kolem Slunce.

 

Roky Tygra v čínském horoskopu jsou 1902, 1914, 1926, 1938, 1950, 1962, 1974, 1986, 1998, 2010, 2022, dále pak 2034, 2046, 2058, 2070, 2082, 2094. Vodní tygr bude vládnout až do 21. ledna 2023. Po něm pak bude následovat rok (vodního) Králíka.

 

Lidé narození v roce tygra jsou známí svými vlastnostmi, jako je statečnost, síla, síla, soutěživost a sebevědomí. Jsou známé svým šarmem a jsou oblíbené u ostatních. Kromě toho tygři pracují nadšeně a sebevědomě se vyjadřují a dělají věci dominantním způsobem.

Kromě okouzlujících a populárních se mezi vlastnosti těch, kdo se narodili v roce tygra, říká také sebevědomí a odvaha, což znamená, že lidé narození v tomto znamení jsou považováni za přirozené vůdce.

Mohlo by Vás zajímat

To play, press and hold the enter key. To stop, release the enter key.

press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom