Oslavy platinového jubilea královny Alžběty II.

tooping the colour.jpeg

02/06/2022

  • Instagram

Speciální prodloužený víkend, který začne ve čtvrtek 2.6.2022 poskytne lidem v celém Spojeném království příležitost setkat se, aby oslavili historický milník. 6. února letošního roku se Její Veličenstvo Královna Alžběta II. stala první britskou monarchou, který oslavil platinové jubileum, a to 70 let služby lidu Spojeného království a krajin Commonwealthu. Na oslavu tohoto výjimečného výročí se během celého roku budou konat akce a iniciativy, které vyvrcholí čtyřdenním svátečním víkendem od čtvrtka 2. do neděle 5. června.

 

 

čtvrtek 2. června

Tzv. Trooping the Colour – obřad, který provádějí pluky britské armády. Jedná se o tradici britských pěších pluků od 17. století, přestože její kořeny sahají mnohem dříve. Na bojišti se jako shromažďovací body používaly barvy pluku nebo vlajky.

 

Průvod se bude konat ve čtvrtek 2. června 2022 se začátkem v 11:00. Účastnit se bude 1. prapor irské gardy a více než 1 200 důstojníků a vojáků z domácí divize předvede vojenskou prohlídku spolu se stovkami armádních hudebníků a přibližně 240 koňmi. Tato každoroční akce je již více než 260 let oslavou oficiálních narozenin britského panovníka.

 

Během narozeninového průvodu zazní královský pozdrav střelbou z pušek. Po skončení průvodu a návratu do Buckinghamského paláce se královská rodina objeví na balkoně jako v předchozích letech.

 

Dlouhá tradice Velké Británie v oslavách královských jubileí, svateb a korunovací osvětlením majáků bude pokračovat i při platinovém jubileu.

 

Řetězec z majáků, který se kdysi používal jako nástroj komunikace, se nyní stal symbolem jednoty napříč městy, hranicemi, zeměmi a kontinenty a často je ústředním bodem jakéhokoli vnějšího setkání nebo oslavy. V roce 1897 byly zapáleny majáky na oslavu diamantového jubilea královny Viktorie. V letech 1977, 2002 a 2012 majáky připomínaly stříbrné, zlaté a diamantové jubileum královny a v roce 2016 90. narozeniny Jejího Veličenstva. V celém Spojeném království, na Normanských ostrovech, na ostrově Man a na zámořských územích Spojeného království bude rozsvíceno více než 1 500 majáků.

 

Hlavní maják, jehož součástí je tzv. The Tree of Trees (21 m vysoký „strom“ zkonstruovaný z 350 menších stromů), bude zapálen na speciální ceremonii v Buckinghamském paláci ve 21:00.

 

pátek 3. června

Bohoslužba díkůvzdání za vládu královny se bude konat v Katedrále svatého Pavla. Na bohoslužbě zazní největší kostelní zvon v zemi Velký Pavel. Byl vyroben v roce 1882, ale v 70. letech se odmlčel pro zkažený mechanismus. V roce 2021 byl obnoven a od té doby vyzváněl při osmi příležitostech, ale toto je první královská příležitost, při které bude zvonit.

 

sobota 4. června

Derby v Epsom Downs: Její Veličenstvo královna se v doprovodu členů královské rodiny zúčastní derby v Epsom Downs.

 

Platinová oslava v paláci: Oslavy se účastní známé tváře ze světa zábavy, aby vystoupily na večeři hudebních poctí při příležitosti oslav jubilea. Akce se zúčastní 22 000 lidí včetně 10 000 přidělených ve veřejném hlasování a 5 000 lístků pro klíčové pracovníky.

neděle 5. června

Velký jubilejní oběd:

 

Více než 60 000 lidí se zaregistrovalo na pořádání velkých jubilejních obědů během Platinového víkendu oslav s akcemi od pokusů o světový rekord o nejdelší pouliční oslavy až po zahradní grilování a vše mezi tím. Očekává se, že více než deset milionů lidí po celém Spojeném království se připojí k oslavám, aby se podělily o pohostinnost, jídlo a zábavu na velkém výročním obědě jako součást tohoto celonárodního aktu komunitního přátelství. Lidé z celého světa se také připojí k více než 600 mezinárodním obědům, které jsou naplánovány v celém Commonwealthu a také mimo něj – od Kanady po Brazílii, Nový Zéland po Japonsko a Jižní Afriku po Švýcarsko.

 

 

Jubilejní průvod: The Sovereign's Escort bude doprovázet zlatý státní kočár, a přestože královna nebude osobně v kočáru, bude tato událost plná překvapení.

press to zoom

press to zoom
1/1

Účastníkům se naskytne příležitost setkat se a vzdát hold Jejímu Veličenstvu. Vyvrcholením bude zpěv národní hymny, God Save the Queen gospelovým sborem za zvuků kapely Band of Her Majesty's Royal Marines.

 

V rámci organizování je zapojeno 10 000 lidí včetně armády, více než 6 000 dobrovolníků, účinkujících, klíčových pracovníků a 2 500 členů široké veřejnosti. Budou to čtyři dny plné oslav, kterých hlavním posláním je vzdání pocty doteď nejdéle vládnoucí britské královně Alžbětě II.

 

Zdroj: www.royal.uk