První 2kilová mince Monnaie de Paris

M5066_MDP_00061567_ORI2.jpg

Když se spojí nejdéle fungující společnost na světě – Monnaie de Paris, s jedním z nejprestižnějších módních domů světa – Dior, můžeme zaručeně očekávat unikátní propojení. Ze spolupráce mincovny a módního domu Dior vznikla tento rok absolutně jedinečná ražba mince až do 2 kilo zlata. Nikdy před tím za celé své působení nerazila mincovna v tak vysoké gramáži!

 

Námětem mince se stal prvorozený parfém Miss Dior, který byl uveden již při otevření salonu v roku 1947. O historii jeho vzniku a původu květin v něm obsaženém se dočtete v našich článcích k nabídkám 5uncové a kilové zlaté mince. V následujícím článku se ale zaměříme na pozadí vzniku právě 2kilové zlaté mince.

 

Joaquin Jimenez, generální rytec v Monnaie de Paris, se ponořil do historie domu Dior a jeho nesčetných úspěchů, včetně parfému Miss Dior a vytvořil detailní návrh mince ve tvaru flakonu, který na sobě nese dominantní prvky s přesahem k samotnému parfému, ale také k osobnosti Christiana Diora.

M5066_MDP_00061586_ORI2.jpg

Obr.: Prsten se smaragdem

Obr.: Joaquin Jimenez v procesu tvorby motivu 2kilové

Monnaie de Paris na svých stránkách uvádí: „Abychom zprostředkovali celou historii, myšlenkou bylo graficky si pohrát s hvězdou, talismanem štěstí Christiana Diora, přeměněným na lahvičce do otevřeného okna, čímž se stala alegorií návrhářova pohledu.“

 

Pro pověrčivého Diora hrála právě tato hvězda významnou roly. V knize Christian Dior od Marie-France Pochnaové je popsána situace, která rozhodla o tom, že dnes již světově proslulý návrhář nabral odvahu na odtrhnutí od návrháře Lelonga, pro kterého pracoval, ale ve skrytu duše toužil po vytvoření vlastní značky. Po třech tázáních svého kamaráda, jestli neví o někom, kdo by pracoval jako návrhář pro módní závod Philippe et Gaston, Dior na třetí krát odpovídá: „A co já!“ Stalo se tak po zakopnutí o pěticípou kovovou hvězdu z kola starého povozu.

 

Jak již dnes víme, Dior nakonec pro Phillipe et Gaston pracovat nezačal, ale navázal kontakt s Marcelem Boussacem, který se později stane hlavním investorem módního domu Dior.  V té době je Boussac považován za nejbohatšího člověka ve Francii (přezdívá se mu „bavlněný král“, protože zbohatl v textilním průmyslu) a cítí ohromný potenciál v osobě Christiana Diora. Touto silnou kooperací započne hvězdná kariéra návrháře, který krátko po druhé světové vojně v roce 1947 představí svou první kolekci známou pak po celém světě jako The New Look.

Popis mince

Mince je ražena do žlutého zlata s ryzostí 999/1000 a růžového zlata s ryzostí 900/1000. Celá ražba je zpracována v nejvyšší mincovní kvalitě Proof. Mincovna emitovala pouze 1 kus a dle dostupných informací bude tento unikát dražen ve společnosti Sotheby’s počátkem roku 2022.

 

Pro podtrhnutí výjimečnosti a exkluzivity tohoto díla je mince umístěna do luxusního bílého kufříku, kde je navíc doplněna o kresbu růže z Grasse známého francouzského umělce Xaviere Casaltu.

 

Pro ražbu takto velké mince se využívají masivní raznice, jak je tomu vidět na obrázku níže. Raznice musí být dostatečně odolná a masivní, aby bylo možné dosáhnout požadovaného efektu a precizní ražby detailů na dvou kilech drahého kovu.

M5066_MDP_00061581_ORI2.jpg

Obr.: Ukázka raznice

Revers mince odhaluje kresbu láhve flakonu vůně Miss Dior, na jejíž pomyslném dně jsou růže z růžového zlata. Každá jedna růže byla ručně odlita a následně připevněna na tělo mince ze žlutého zlata. Stejným způsobem byla vyhotovena couture mašle, která je poznávacím znamením parfému Miss Dior. Iniciály RF pak odkazují na République Française – tedy samotný název krajiny emitenta.

2 kg_1.jpeg

Obr.: Revers mince

Avers mince nese vícero prvků, a to motiv kohoutí stopy, která se objevovala na návrzích módního domu Dior. V centru se nachází oblíbená pěticípá hvězda Christiana Diora, ve které jsou kromě nominální hodnoty 10 000 eur vyobrazeny růže z Grasse - esence tohoto ikonického parfému.

2 kg_2.jpeg

Obr.: Avers mince

Výjimečné sídlo v srdci Grasse se plně věnuje tvorbě vůní a stalo se doménou parfuméra –Françoise Demachyho. Jeho kreativní studio soustředí to nejlepší z francouzské špičkové parfumérské odbornosti, od květiny až po flakon, vše na jednom místě. Výběrem Grasse, regionu známého pěstováním květin pro parfémy, má dům Dior zajištěny ty nejlepší přírodní ingredience pro své vůně.

 

V rámci své série French Excellence emitovala Francouzská mincovna Monnaie de Paris za poslední roky nejeden unikát, kterým vzdala hold tak ikonickým jménům, jako jsou například společnosti Baccarat, Boucheron, porcelánka Sèvres, šperkařský dům Van Cleef & Arpels, nebo v neposlední řadě také exkluzivní spolupráce s Louvre Museum.

 

Zařazením společnosti Dior pro rok 2021 do této síně slávy mincovna rozhodně nezaostala za takto zvučnými jmény, která se jsou neoddělitelnou součástí francouzského dědictví. Dokládá to také fakt vůbec první ražby do 2 kilo zlata v průběhu historie nejstarší instituce na světě.

14/12/2021