press to zoom

press to zoom

press to zoom
1/2

MISS DIOR - 5 Oz

Kov:                                        zlato
Hmotnost:                         5 Oz

Ryzost:                               999/1000
Kvalita:                                  Proof

Nominální hodnota:        500 Eur
Průměr:                              50.00 mm
Mincovna:                          Monnaie de Paris
Limitace:                            88 ks
  • Instagram

Proč je tato mince výjimečná?

Francouzská mincovna Monnaie de Paris za poslední roky emitovala nejeden unikát, kterým vzdala hold tak ikonickým jménům, jako jsou například společnosti Baccarat, Boucheron, porcelánka Sèvres, šperkařský dům Van Cleef & Arpels, nebo v neposlední řadě také exkluzivní spolupráce s Louvre Museum.

 

Pro rok 2021 se mincovna rozhodla pro věhlasný luxusní módní dům Dior. Revers mince nese obrys ikonického flakonu vůně Miss Dior s motivem kohoutí stopy, která se objevovala na návrzích této prestižní módní značky. V centru mince se nachází oblíbená pěticípá hvězda Christiana Diora, ve které jsou kromě nominální hodnoty 500 eur vyobrazeny růže z Grasse, které jsou neoddělitelnou součástí této vůně. Na aversu je také kromě zmíněných růží zobrazena couture mašle, která je k vidění také na samotném parfému této vůně. Iniciály RF pak odkazují na République Française – tedy samotný název krajiny emitenta.

 

Mince je ražena do zlata s ryzostí 999/1000 v kvalitě Proof, její průměr je 50 mm a hmotnost 155 gramů. Pro celý svět je k dispozici pouze 88 těchto 5uncových mincí. Každý exemplář je balen v krásné kazetě společně s certifikátem autentičnosti.

 

Mincovna emitovala tuto minci v několika specifikacích. Pro zajímavost uvádíme ražbu do růžového zlata ve tvaru mašle.

Describe your image

press to zoom

Describe your image

press to zoom

Describe your image

press to zoom
1/2

Mince z růžového zlata Miss Dior ve tvaru mašle bude k dispozici od 18. ledna 2022. V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat prostřdnictvím formuláře níže.

(hmotnost: 34,56 g; růžové zlato 900/1000; kvalita : Proof; limitace: 500 kusů) 

Město Grasse - kolébka francouzské parfumerie

Provence a krajina v okolí města Grasse jsou úzce spjaty s historií módního domu Dior. Christian Dior získal svou poslední nemovitost, Château de La Colle Noire, zde v regionu, který mu poskytl mnoho inspirace. Tvrdil, že se cítí „stejně parfumérem jako krejčím“.

 

Christian Dior si před ruchem Paříže vybral zemi Provence a tady si šel za svým snem stát se tvůrcem parfémů. Jedinečné prostředí, které nabízí Grasse, má ideální polohu mezi horami a mořem k pěstování růží a jasmínu Grandiflorum.

Chateau de la Colle Noire
Chateau de la Colle Noire

press to zoom
Chateau de la Colle Noire
Chateau de la Colle Noire

press to zoom
1/1

Obr.: Château de La Colle Noire

Christian Dior získal Château de La Colle Noire v roce 1951. Často pobýval v této nemovitosti v Montauroux, poblíž Grasse, a rád odjížděl z Paříže, aby podpořil svou lásku k zemi: tam se mohl oddávat své vášni pro květiny a vytvořit nádhernou zahradu. kde zasadil tisíce vonných květin.

 

Dům Dior se nyní rozhodl obnovit tuto nemovitost plnou vzpomínek a zrekonstruovat ji tak, jak chtěl Christian Dior, aby oživil svůj sen být parfumérem.

"Chtěl bych, aby ten dům byl mým skutečným domovem." Christian Dior

Růže May Rose a jasmín Grasse byly pro Diora vždy důležité. Společnost Parfums Dior již 10 let podporuje exkluzivní partnerství s mladými producenty vonných květin v regionu Grasse. „Domaine du Manon“ a „Clos de Callian“ vyčlenily dokonce svou celou úrodu růží a jasmínu pro vůně Dior.

1-grasse-rose-cr-ayala-moriel-parfums
1-grasse-rose-cr-ayala-moriel-parfums

press to zoom
1-grasse-rose-cr-ayala-moriel-parfums
1-grasse-rose-cr-ayala-moriel-parfums

press to zoom
1/1

Obr.: Růže z Grasse

Tito poducenti mají jedinečnou polohu mezi mořem a horami. Geologické a klimatické podmínky dávají jejich květům výjimečné vlastnosti. Především sběr těchto květin vyžaduje intenzivní lidské úsilí. Sběrači sbírají květiny s maximální péčí a pozorností, aby byla zachována veškerá esence: například jasmín lze sklízet pouze za svítání, před východem slunce, poté, co květy během noci rozkvetou.

 

K výrobě vůní Dior je zapotřebí obrovské množství květin: 300 000 květů je potřeba k výrobě 1 kilogramu tzv. absolutního oleje růže a 600 až 700 kilogramů jasmínu Grasse na 1 kilo absolutního oleje.

Absolutní oleje, používané v parfumerii a aromaterapii, jsou podobné esenciálním olejům. Jde o koncentrované, vysoce aromatické, olejnaté směsi extrahované z rostlin. Zatímco esenciální oleje se vyrábějí destilací, vařením nebo lisováním, absolutní oleje se vyrábějí extrakcí rozpouštědlem nebo tradičněji enfleuráží (tuto techniku používali už ve starém Egyptě a pracuje se s ní i teď - květinové hlavičky se vkládají do oleje nebo tuku a ten vůni absorbuje.

Výjimečné sídlo v srdci Grasse se plně věnuje tvorbě vůní a stalo se doménou parfuméra –Françoise Demachyho. Jeho kreativní studio soustředí to nejlepší z francouzské špičkové parfumérské odbornosti, od květiny až po flakon, vše na jednom místě. Výběrem Grasse, regionu známého pěstováním květin pro parfémy, má dům Dior zajištěny ty nejlepší přírodní ingredience pro své vůně.

Catherine Dior - žena, která stála za vznikem Miss Dior

Pro dům Christiana Diora nebylo vytvoření ikonického parfému nikdy doplňkovým nápadem, kterým by chtěl vydělat peníze navíc. Vůně byla pro Diora ve skutečnosti tak neodmyslitelná, že byla představena spolu s první prohlídkou v roce 1947, a to v Paříži na Avenue 30 Montaigne store 17. října.

 

Jakákoli zmínka o ikonickém parfému Miss Dior pravděpodobně vyvolá vzpomínku na jemnou květinovou vůni, která je v souladu s dlouhodobou láskou francouzského módního domu ke květinám. Pod touto vůní se však skrývá větší dědictví: dědictví Catherine Dior, sestry Christiana Diora. Právě ona byla múzou parfému a původní múzou Miss Dior.

Catherine_Dior.png

Obr.: Catherine Dior

Catherine a Christian si byli hluboce blízcí. A přesto patřily k osobitým říším: zatímco se Christian ponořil do zdokonalování umění krejčovství, Catherine se věnovala francouzskému odboji. Catherine se stala známou svou odvahou a vzdorem v tomto hnutí, ke kterému se přidala po boku svého ženatého milence. Nakonec byla zatčena gestapem a deportována do koncentračního tábora. Její bratr neúnavně pracoval, aby zajistil Catherinin návrat; nakonec ale uprchla sama. Po návratu do Francie si vydobyla poklidný život a jako obchodníčka prodávala čerstvé květiny.

 

Příchodem roku 2021 vůně Miss Dior žije dál – nabrala nový směr, ale zároveň ctí ten starý. Nejnovější parfémovaná voda Miss Dior, uvedená na trh letos, je ódou na svého předchůdce, a je naplněna novými tóny. Původní tóny jsou spojeny s akordem pivoňky, přepojené dohromady s náznaky kosatce a dřeva. Flakon parfému také prošel renovací a obsahuje duhovou mašličku haute couture.

Mohlo by Vás zajímat

To play, press and hold the enter key. To stop, release the enter key.

press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom