press to zoom

press to zoom

press to zoom
1/2

PLATINOVÉ VÝROČÍ

Kov:                                        zlato
Hmotnost:                         156,3 g

Ryzost:                               999.9/1000
Kvalita:                                  Proof

Nominální hodnota:        500 GBP
Průměr:                              50.00 mm
Mincovna:                         Britská královská mincovna
Limitace:                            136 ks
  • Instagram

Britská královská mincovna emitovala zlatou 5uncovou minci k platinovému jubileu, aby vytvořila památnou ražbu k tak výjimečné události, jakou toto výročí je. Královna Alžběta II. se stala nejdéle vládnoucím britským monarchou vůbec a Britové to náležitě oslavily.

 

Mince je ražená do ryzího zlata 999,9/1000 v limitovaném nákladu pouhých 136 kusů a u samotné mincovny jsou všechny kusy již rozebrány mezi sběratele. Reverz mince nese elegantní květinové symboly v rokokovém stylu, které obklopují osobní insignie Jejího Veličenstva královny. Avers vyobrazuje portrét královny na koni v její roli velitelky ozbrojených sil. Součástí balení je také brožura, která odhaluje, jak byl zachycen první definitivní portrét královny spolu s inspirací portrétu vytvořeného právě pro platinové jubileum.

John Bergdhal - tvůrce královnina portrétu

John Bergdahl je jedním z nejzkušenějších mincovních umělců ve Spojeném království a byl pro návrh mincí k platinovému výročí přirozenou volbou. Pro událost takového významu, která se stane jednou za život, vytvořil dva královské reverzní návrhy spolu s pamětním jezdeckým portrétem královny Alžběty II.

 

John Bergdahl vysvětluje, že jeho inspirace obvykle přichází v „záblesku“ a říká: „Jakmile se myšlenka zakoření, strávím den nebo dva pitím kávy a zíráním do zdi a myšlenka se naplní!“ Zatímco John uznává velmi zvláštní povahu tohoto přístupu, jeho proces zůstal stejný. Jakmile se rozhodl pro heraldický námět, nechal si v mysli vytvořit obrysy, než je odevzdal na papír.

 

„V mysli se mi začaly tvořit obrazy, v tomto případě jsem pracoval téměř 60 let jako heraldický rytec a restaurátor starožitností ve stříbrném průmyslu. Můj první návrh, pro větší mince, obsahuje královskou značku v kartuši v rokokovém stylu, která byla populární ve druhé polovině osmnáctého století. Druhý návrh zobrazuje kartuši na královském plášti – heraldické zařízení, které se v minulosti často používalo na královských mincích.“

John Bergdahl
John Bergdahl

press to zoom
John Bergdahl
John Bergdahl

press to zoom
1/1

Tneto výnamný britský umělěc je také jedním z mála umělců spolupracujících s Britskou královskou mincovnou, který stále pracuje s plastrem (sádrou), a proto má mnoho zkušeností se spolupráci s kolegy z produktového designu. Své návrhy původně odevzdal jako kresby a později je v modeloval do pařížské sádry. S tak složitými detaily bylo nejnáročnější provedení lemování královského pláště.

 

John Bergdahl je řemeslný sochař, který se také stal zkušeným návrhářem mincí a vytvořil řadu návrhů britských mincí, včetně rubové strany mince Britannia z roku 2008 a mincí oslavujících paralympijské a olympijské hry v Londýně 2012. Vytvořil také mnoho návrhů k historickým příležitostem, včetně reverzního návrhu britské mince v hodnotě 2 £ připomínající Mary Rose spolu s reverzními návrhy mincí připomínajících Magnu Chartu a bitvu u Hastingsu. Vytvářením návrhů na počest Alfreda Velikého, Jindřicha VIII. a královny Viktorie zaznamenal John mnoho královských milníků a výročí v britské historiie Vytvořil také slavnostní návrhy připomínající nové členy královské rodiny, včetně některých křtin a významných událostí.

Mohlo by Vás zajímat

To play, press and hold the enter key. To stop, release the enter key.

press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom