press to zoom

press to zoom

press to zoom
1/2

FÉNIX VYKLÁDÁN RŮŽOVÝMI DIAMANTY

Kov:                                    zlato
Hmotnost:                        10 Oz

Ryzost:                               999,9/1000
Hmotnost diamantů:      1.22 ct
Nominální hodnota:        2 000 AUD
Průměr:                             60.60 mm
Tloušťka:                            12.83 mm

Kvalita:                               Proof
Limitace:                            8 ks
  • Instagram

Proč je tato mince výjimečná

V roce 2018 započala mincovna v Perthu výjimečnou sérii zlatých 10uncových mincí, které zdobí mýtická zvířata s propojením na čínskou kulturu. Jako první motiv byl zvolen bájný pták Fénix.

 

Třídimenzionální motiv Fénixe je zpracován z růžového zlata, do kterého je zasazeno 89 růžových diamantů s celkovou hmotností 1,22 karátů. Jde o skvostný sběratelský kousek, který vznikl kombinací vzácných pokladů od dvou australských ikon – mincovny Perth a Argyle Pink Diamonds.

 

Pouze osm z těchto exemplářů bylo emitováno pro celý svět. Tato limitace nebyla vybrána náhodně – číslo osm totiž v čínské kultuře symbolizuje štěstí. Každá mince je precizně uložena do reprezentativního boxu společně s certifikátem autentičnosti, který potvrzuje popsané parametry.

VÍDE INFORMACÍ O RŮŽOVÝCH DIAMANTECH NALEZNETE V ČLÁNKU ZDE

​Čím uchvacují růžové diamanty své majitele?

Více než 90 procent světové nabídky přírodních růžových diamantů se vyrábí v celosvětově známém diamantovém dole v dole Argyle v západní Austrálii. Historicky byly také nalezeny v Indii, Jižní Africe, Kanadě, Rusku a Brazílii.

 

Je překvapivé, že méně než 1 % produkce dolu Argyle jsou ve skutečnosti růžové diamanty, což tyto diamanty činí nejvzácnějšími ze vzácných. To znamená, že na každý milion karátů surových diamantů vytěžených v Argyle je vhodný k prodeji pouze jeden karát růžových diamantů. Nabídka růžových diamantů je v průměru 1 karát a ročně se v aukci prodá celkem asi 40 až 50 karátů.

 

Místo obvyklé kimberlitové trubky, kde se nachází většina světových diamantů, jsou růžové diamanty v dole Argyle získávány ze sopečné lamproitové trubky.

 

Růžové diamanty Argyle mají složitější strukturu než bílé diamanty a jejich leštění může trvat třikrát až čtyřikrát déle.

 

I když je známo, jak získávají barvu jiné přírodní fantazie barevných diamantů, existují pouze spekulace o tom, jak získají růžové diamanty. Jedna z teorií spočívá v tom, že svou barvu získávají strukturální vadou známou mezi vědci jako „plastická deformace“, což je situace, kdy je diamant vytlačen na zemský povrch a struktura diamantu se nějak změní, což způsobí deformaci. Tato chyba nutí kámen absorbovat světlo jinak a vyzařovat růžový odstín

 

Mezi nejcennější barevné diamanty patří růžové diamanty, které mohou stát až 20krát vyšší cenu než jejich bílý ekvivalent. Podle dolu Argyle může jeden karátový růžový diamant stát od 100 000 do 1 milionu dolarů. Cena bude záviset na intenzitě barvy, střihu, jasnosti a tvaru. Sekundární odstín může také výrazně změnit hodnotu a cenu. Například hnědý sekundární odstín je častější, a proto může vést k cenově dostupnějšímu růžovému kameni. Fialový růžový diamant však může mít vyšší cenu.

800px-Phoenix-Fabelwesen.jpeg

Fénix v čínské kultuře

V Číně je orientální fénix jednou z klíčových postav kosmologie. Podle čínského mýtu ve skutečnosti po „Pangu“, první živé bytosti a stvořiteli všech věcí, vyšel z gigantického „vejce“ chaosu, ožily další čtyři bytosti: drak, Qilin ( rohatý tvor s kopyty), želva a Fèng Huáng, konkrétně Phoenix. Tato čtyři fantastická stvoření, zvaná „Čtyři duchové“, spojila své síly s Pangu a vytvořila svět.

 

Čtyři duchové použili své síly k vytvoření pěti prvků (kov, dřevo, voda, oheň a země), které oživily pět sezón (jaro, podzim, zima, léto a pozdní léto) a rozdělili svět na pět oblastí (Sever, Jih, Východ, Západ a Střed). Poté každý z nich převzal odpovědnost za svou část: Fénix převzal kontrolu nad ohněm, létem a Jihem.

 

Některé legendy popisují Fénixe jako sestavu nebeských těles: hlava je ekvivalentní obloze, oči slunci, záda Měsíci, nohy Zemi a ocas planetám. Z tohoto důvodu byla považován za spojení mezi naším světem a nebeskou oblohou.

 

V dávných dobách nebyl Fèng Huáng označován jako jeden pták, ale dva. „Fèng“ byl mužský pták, zatímco „Huàng“ byla samice a společně představovaly metaforu „jin“ a „jang“ a vztahu mezi mužem a ženou.

 

Pokorný, loajální, laskavý a správný Fénix ztělesňuje vlastnosti, které definovaly tradiční ideál „dámy“. Svým stydlivým přístupem a moudrou dobrotivostí se během nepokojů stáhne a znovu se objeví, aby nastolila mír. Uděluje požehnání těm šťastlivcům, kteří se s ní potkají, a oznamuje výjimečné události.

 

Pozorování Fèng Huáng při narození císaře například znamenalo, že se dítě stane ctnostným vládcem a nejlepším požehnáním pro zemi. V historii Fénix údajně také oznámil příchod velkých mudrců.

 

Kromě toho symbolizuje spojení mezi skutečným světem a božstvím. Proto je také dokonalým znakem pro císařovnu, tj. ideálním partnerem pro Draka, který symbolizoval „nebeského syna“, konkrétně císaře.

 

Fénix je spolu s drakem mezi Číňany oblíbeným obrazem. Jsou považováni za nejšťastnější stvoření, když jsou zobrazováni společně – mají symboliku dobrých vztahů, štěstí a trvalé síly.

Mohlo by Vás zajímat

To play, press and hold the enter key. To stop, release the enter key.

press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom