press to zoom

press to zoom

press to zoom

press to zoom
1/5

ZLATÁ MINCE ZE SAFÍRY A DIAMANTY

Kov:                                    zlato
Hmotnost:                        60.08 g

Ryzost:                               999,9/1000
Drahokamy:                     28 diamantů, 4 safíry
Nominální hodnota:        250 CAD
Průměr:                             38 mm
Mincovna:                         Kanadská královská mincovna
Limitace:                           175 ks
  • Instagram

Královské šperky - tiára Jiřího VI.

Životopisů o jedné z nejdéle vládnoucích panovnic se již popsalo nespočet, proto jsme se v následujícím článku zaměřily na téma královských šperků, které souvisí také s mincí z dílen kanadské královské mincovny – Safírová tiára královny Alžběty II.

 

Tiáry jsou čelenky vyrobeny z ušlechtilého kovu a dozdobeny drahými kameny jako symbol bohatství a výjimečného společenského postavení. U královských rodů se tyto šperkařské skvosty dědí z generace na generaci.

 

Nošení tiáry podléhá tak, jako nošení jiných doplňků pravidlům. Ve Velké Británii platilo dlouhou dobu, že se v ní vdané členky královské rodiny povinně objevují na všech státních událostech, zahraničních návštěvách a veřejných akcích.

 

Tato čelenka byla vytvořena pro královnu v roce 1963. Královna Alžběta II. koupila původně náhrdelník, který patřil princezně Louise z Belgie se záměrem vytvořit diadém k dokončení sady šperků, které jí daroval její otec Jiří VI. jako svatební dar v roce 1947 pocházející z viktoriánské éry. Tvůrci tohoto impozantního daru jsou šperkaři z dílen společnosti Carrington & Co.

Tiára je tvořena (jak již název vypovídá) safíry a diamanty tak, aby ladila k náušnicím a náhrdelníku. Později byla sada doplněna také o prsten s náramkem. Dohromady působí tato sada šperků impozantně, a to doslova královsky. Noel Coward nazval drahokamy, které byly zasazeny do tiáry jako „největší safíry, jaké kdy viděl“.

 

 

Kromě výše zmíněné Safírové tiáry královna Alžběta II. vlastní také několik dalších nádherných kousků. Mezi nejznámější v poslední době se řadí čelenka nazývaná Cartier Halo, která byla navržena v roce 1936. Tvoří ji diamanty zasazené v platině a královna Alžběta II., která tiáru dostala k 18. narozeninám, ji půjčila Kate Middletonové na svatbu s princem Williamem.

Queen-Elizabeth-Sapphire-Jewels
Queen-Elizabeth-Sapphire-Jewels

press to zoom
Queen-Elizabeth-Sapphire-Jewels
Queen-Elizabeth-Sapphire-Jewels

press to zoom
1/1

Šperky fascinují ženy již od nepaměti. Jsou doplňkem, který má za úkol především podtrhnout, a ne zastínit ženskou krásu. Safírová tiára je jedním z nejvýznamnějších skvostů, které královna přidala do své sbírky během své vlády a vytvořila tak sadu, která vyplnila prázdné místo safírové sady.

Safír

41pnxVe2I6L._SY300_QL70_.jpg

Název safír pochází z řeckého slova „sappheiros“ nebo „sapphirus“, které je odvozeno od hebrejského „Sappire“, a to znamená modrá. Safír je druh minerálu korund, který je stejný jako červený rubín. Můžeme tedy říct, že safír je modrým bratrem rubínu. Safír je hned po diamantu druhým nejtvrdším drahokamem na světě. Stejně jako rubínu mu patří číslo 9 na Mohsovy stupnici.

Mohlo by Vás zajímat

To play, press and hold the enter key. To stop, release the enter key.

press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom