Královské šperky – tiára Jiřího VI.

George-VI-Victorian-Tiara-Queen-Elizabeth.jpg

03/10/2021

Životopisů o jedné z nejdéle vládnoucích panovnic se již popsalo nespočet, proto jsme se v následujícím článku zaměřily na téma královských šperků, které souvisí také s mincí z dílen kanadské královské mincovny – Safírová tiára královny Alžběty II.

 

Tiáry jsou čelenky vyrobeny z ušlechtilého kovu a dozdobeny drahými kameny jako symbol bohatství a výjimečného společenského postavení. U královských rodů se tyto šperkařské skvosty dědí z generace na generaci.

„Šperky a odznaky se nosily napříč historií jako symboly moci nebo jako poslové zpráv. Je zajímavé, že to byli většinou muži, kteří šperky v různých dobách nosili. A součástí signálů, jež vysocí hodnostáři vysílali, byly samozřejmě i koruny.”

- Madelaine Albright

Nošení tiáry podléhá tak, jako nošení jiných doplňků pravidlům. Ve Velké Británii platilo dlouhou dobu, že se v ní vdané členky královské rodiny povinně objevují na všech státních událostech, zahraničních návštěvách a veřejných akcích.

 

Tato čelenka byla vytvořena pro královnu v roce 1963. Královna Alžběta II. koupila původně náhrdelník, který patřil princezně Louise z Belgie se záměrem vytvořit diadém k dokončení sady šperků, které jí daroval její otec Jiří VI. jako svatební dar v roce 1947 pocházející z viktoriánské éry. Tvůrci tohoto impozantního daru jsou šperkaři z dílen společnosti Carrington & Co.

Tiára je tvořena (jak již název vypovídá) safíry a diamanty tak, aby ladila k náušnicím a náhrdelníku. Později byla sada doplněna také o prsten s náramkem. Dohromady působí tato sada šperků impozantně, a to doslova královsky. Noel Coward nazval drahokamy, které byly zasazeny do tiáry jako „největší safíry, jaké kdy viděl“.

 

Kromě výše zmíněné Safírové tiáry královna Alžběta II. vlastní také několik dalších nádherných kousků. Mezi nejznámější v poslední době se řadí čelenka nazývaná Cartier Halo, která byla navržena v roce 1936. Tvoří ji diamanty zasazené v platině a královna Alžběta II., která tiáru dostala k 18. narozeninám, ji půjčila Kate Middletonové na svatbu s princem Williamem.

Šperky fascinují ženy již od nepaměti. Jsou doplňkem, který má za úkol především podtrhnout, a ne zastínit ženskou krásu. Safírová tiára je jedním z nejvýznamnějších skvostů, které královna přidala do své sbírky během své vlády a vytvořila tak sadu, která vyplnila prázdné místo safírové sady.

41pnxVe2I6L._SY300_QL70_.jpg

Název safír pochází z řeckého slova „sappheiros“ nebo „sapphirus“, které je odvozeno od hebrejského „Sappire“, a to znamená modrá. Safír je druh minerálu korund, který je stejný jako červený rubín. Můžeme tedy říct, že safír je modrým bratrem rubínu. Safír je hned po diamantu druhým nejtvrdším drahokamem na světě. Stejně jako rubínu mu patří číslo 9 na Mohsově stupnici.

 

Safíry jsou dolovány v různých regionech po celém světě. Jeden z nejproduktivnějších těžebních regionů na světě se safíry dělá ze Srí Lanky, Myanmaru, Thajska, Vietnamu a Laosu skupinu státu Jihovýchodní Asie, které dominují tomuto odvětví. Z Centrální Asie patří mezi nováčky také Afghánistán a Pákistán.

 

Některé z nejzajímavějších barev safírů pocházejí naopak z těžby v Africe a mezi přední země v těžbě se řadí Tanzanie, Keňa, Nigérie a Madagaskar. Austrálie se zařadila mezi regiony, kde se také těží safíry již od 19.století a dnes tato krajina produkuje jedny z nejúžasnějších safírů na trhu vůbec.

The Star of Adam.jpeg

Největší safír na světě – The Star of Adam (Adamova hvězda)

Největší safír na světě byl nalezen v srílanském dole a vážil neuvěřitelných 1 404 karátů (280,898 gramu). Majitel vzácného safíru, který zůstává v anonymitě, cenil drahokam na více než 300 milionů dolarů. Zprávy uvádějí, že safír byl nalezen v Ratnapura poblíž Srí Lanky na podzim roku 2015.

 

Současný majitel jej pojmenoval „Adamova hvězda“, jako odkaz na muslimské přesvědčení, že Adam přijel na Srí Lanku a po odchodu z rajské zahrady žil na Adamově hoře. Kromě toho má tento modře zbarvený drahokam ve středu šesticípý obraz ve tvaru hvězdy.