Smaragd napříč kulturami
 

gem-4014145_1920.jpg

01/11/2021

Smaragd je drahokamem, který se stal předmětem fascinace v mnoha kulturách přes šest tisíc let. Je tak ceněný, že karát smaragdu může být dvakrát až třikrát cennější než diamant. Podle indické mytologie bylo jméno smaragd poprvé přeloženo ze sanskrtu jako „marakata“, což znamená „zeleň rostoucích věcí“. Předpokládá se, že jméno, které jej známe jako nyní, pochází ze starověkého perského slova, přeloženého do latiny jako „smaragdus“ a časem změněného na „smaragd“. V historických záznamech byl kámen znám a prodáván na trzích v Babylonu již 4000 let před naším letopočtem. Byl také uctíván Inky a zmiňován v bibli, a to konkrétně v apokalypse.

 

Nejstarší zmínka o smaragdech v západní literatuře pochází od Aristotela. Právě Aristoteles byl velkým fanouškem drahokamu a napsal, že vlastnictví smaragdu zvyšuje důležitost majitele, dává údajně vítězit v soudech a pomáhá urovnávat soudní spory, v neposlední řadě zklidňuje zrak. Také uvedl: „Smaragd zavěšený na krku nebo nošený v prstenu zabrání epilepsii.“  

 

Mnoho kultur věřilo, že smaragd je nesmírně silný kámen, a to různými způsoby. Chaldejci věřili, že v kameni je přítomna bohyně. V islámské kultuře může být do amuletu smaragdu vyrytý verš z Koránu. Staří Egypťané věřili, že smaragd znamená plodnost a znovuzrození. Ve starověkém Římě Nero údajně sledoval zápasy gladiátorů přes velký průhledný smaragd, protože zjistil, že jeho barva je uklidňující. V některých legendách o králi Artušovi je svatý grál popsán jako vytvořený ze smaragdu. V Číně byl čtvrtek dnem nošení zelené barvy a smaragdů pro štěstí. Krajiny východu a západu se však lišily v názorech na to, který den smaragd přinese štěstí. Římané kdysi považovali světlé smaragdy za nezralé a věřili, že smaragd se při zrání stává tmavším odstínem zelené.

emerald-1137413_1920.jpg

Obr.: Prsten se smaragdem

Smaragd byl také považován za symbol věrnosti. Během středověku se věřilo, že udrží ženu v čistotě. Není divu, že se nevěřilo, že totéž platí pro muže. V různých jazycích bylo také uvedeno, že smaragdy umožňují lidem předpovídat budoucí události, pokud si ho dají na jazyk nebo se nosí na levé straně těla. Také se věřilo, že smaragdy odhalují, co je pravda nebo nepravda, a věřilo se, že jsou spolehlivým lékem na kouzla. Měli také poskytnout výmluvnost v řeči a učinit lidi inteligentnějšími a čestnějšími. Předpokládá se, že smaragdy obsahují energii, která je nezbytná k tomu, aby do vaší práce přinesla kreativní formu. A kdysi se věřilo, že vysoce kvalitní smaragd změní odstíny, aby upozornil svého nositele na hrozící nebezpečí. Pomáhají také vyjádřit lásku, oddanost a zbožňování.

 

Smaragdu bylo přisuzováno mnoho pozitivních vlastností. Jeho kouzlu podlehla také egyptská královna Kleopatra, pro kterou byl smaragd oblíbeným drahokamem. Smaragdový důl v Horním Egyptě, znovuobjevený před sto lety poblíž Rudého moře, byl jedním z prvních výskytů smaragdů v historii lidstva.

Hrdí nositelé smaragdů

Pokladnice v Iránu obsahuje nádhernou sbírku smaragdů a také smaragdový diadém bývalé královny Farah, do kterého bylo zasazeno sedm těchto nádherných kamenů. Šperk vytvořil věhlasný Harry Winston ve stejném roce, kdy se Farah stala královnou. Zbytek diadému je vyroben z diamantů – téměř tři sta z nich je v odstínech růžové, žluté a bílé.

Královna Farah.png

Obr.: Královna Farah s diadémem, do kterého je zasazeno 7 smaragdů a diamanty

Šáhdžahán (Shah Jahan), jeden z indických mughalských vládců, kteří postavili Tádž Mahal, miloval smaragdy natolik, že do nich nechal vepsat posvátné texty a používal tyto drahokamy jako talismany. Starověké spisy Védy, posvátného textu hinduismu, svědčí o tom, že smaragd je „drahokam štěstí“ a „drahokam, který zlepšuje pohodu“. Tyto „Mogulské mughalské smaragdy“, jak jsou dnes známé, lze nalézt v moderních muzeích a sbírkách.

Nejznámější Mogulský mughalský smaragd je v současnosti k vidění v Muzeu islámského umění v Dohá v Kataru. Jeho hmotnost je neuvěřitelných 217,80 karátů a v aukčním domě Christie’s byl v roce 2001 prodán za 2,2 milionů dolarů.

V průběhu historie byly smaragdy ceněny a nošeny královskou rodinou a celebritami. V prvním století před naším letopočtem nechal egyptský král Ptolemaios vyryt smaragd s portrétem Luculla, velkého římského vojevůdce. Ten mu pak předložil, když Lucullus navštívil Egypt. Kleopatřiny doly (které nyní dávají pouze nekvalitní smaragdy) vytěžily mnoho kamenů, z nichž řada je vystavena v muzeích po celém světě, mimo jiné kameny nalezené před 2000 lety. Alexandr Veliký měl do svého opasku zasazený velký smaragd. Karel Veliký měl sbírku smaragdů a Jindřich II., když byl roku 1171 jmenován králem Irska, dostal velký smaragdový prsten.

 

Královna Alžběta II měla úžasnou sbírku smaragdových šperků včetně smaragdového diadému. V moderní době nosila Marlene Dietrich v mnoha svých filmech svou vlastní kolekci dramatických šperků s obrovskými kabošonovými smaragdy (dva náramky a brož s klipem). Grace Kelly, další ikona, dostala 12karátový smaragdově broušený diamantový zásnubní prsten od prince Rainiera. Ve smaragdovém příběhu National Geographic jsme také viděli elegantní Elizabeth Taylor v jejích smaragdových špercích. Richard Burton jí daroval smaragdovou a diamantovou brož jako zásnubní dárek, který nosila se smaragdovým náhrdelníkem, který jí dal jako svatební dar. Následovaly náušnice, náramek a prsten. John F. Kennedy daroval Jacqueline Bouvier diamantový smaragdový prsten o váze 2,88 karátů. A Sharon Stone dostala od Phila Bronstiena zásnubní prsten se třemi diamanty, 3 1/2 karátového smaragdu.

Důl Muzo

Jak je z výše uvedených příkladů patrné, smaragdy rozhodně díky své oblíbenosti nezaostávají za diamanty.

 

V nabídce mincí se nachází mince tygra, který má ve svých očích zasazeny dva smaragdy o celkové hmotnosti 0,1 karátů a pocházejí z nejznámějšího smaragdového dolu v Kolumbii, a tím je důl Muzo, který je celosvětově známý jako hlavní centrum těžby smaragdů té nejvyšší kvality.

 

Devonshire, jeden z nejznámějších nebroušených smaragdů na světě, pochází právě z dolů Muzo. Jedná se o smaragd o váze 1 383,95 karátů (276,790 g) a byl darován 6. vévodovi z Devonshire brazilským císařem Domem Pedrem I. v roce 1831. Momentálně je k vidění v Přírodopisném muzeu v Londýně.

800px-Duke_of_Devonshire_Emerald.jpeg

Obr.: Smaragd Devonshire